Jautmalkės gamtos centras

Jautmalkės gamtos centras Jautmalkės gamtos centras Jautmalkės gamtos centras Jautmalkės gamtos centras Jautmalkės gamtos centras Jautmalkės gamtos centras Jautmalkės gamtos centras Jautmalkės gamtos centras Jautmalkės gamtos centras Jautmalkės gamtos centras Jautmalkės gamtos centras Jautmalkės gamtos centras

Pagal senąsias žemaičių tradicijas atstatomoje sodyboje įsikūręs Jautmalkės gamtos centras yra Kelmės rajone, Jautmalkės kaimelyje, Vainagių-Raudsparnės kalvagūbrio pakraštyje, kur seni miškai slepia aukščiausias Kurtuvėnų regioninio parko kalvas, Lestoniškės, Smirdėlės ežeriukus, Smirdelės bei Šventjonio upelius. Šalia liūliuojančioje pelkėje peri gervės, tvenkiniuose apsistoja gulbės, laukiai, antys, naktimis siaučia šikšnosparniai. Iš Jautmalkės patogu keliauti pėsčiomis - aplankyti Bijotės, Juodlės bei Geluvos ežerus, Vainagių ir Galvydiškės piliakalnius, Svilės šaltinius, Kurtuvėnų miestelį ir žirgyną. Moksleivių bei visų besidominčių Jautmalkėje laukia įdomios 2-3 val. trukmės edukacinės programos. Jauniesiems gamtininkams sudaromos sąlygos atlikti tyrimus, o pedagogams - vesti pamokas, rengti žygius.

Edukacinės programos

PIEMENĖLIŲ PRAMANAI

Gegužės-rugsėjo mėn.

Seniau 6-8 metų kaimo vaikai viščiukus ir žąsiukus saugodavo nuo varnų, o 10 metų, išmainę rykštes į botagus, jau ganydavo gyvulius. Piemenėliai sumanydavo visokių

pramogų. Jautmalkės gamtos centras kviečia vaikus susipažinti su senoviniais piemenų instrumentais, išsisukti švilpukus, pažaisti tradicinius piemenų žaidimus, išsikepti lauže kugelį. Norintieji paragauti šio piemenų valgio turi atsivežti bulvių, lašinukų ir svogūnų, o žaidimams užteks pasiimti po didelę sagą su skylutėmis.

NAUDINGI AUGALAI

Gegužės-birželio mėn.

Jautmalkės pievose gausu naudingų augalų, iš kurių verta gaminti salotas, virti sriubą, arbatą. Senosios kaimo žolininkės pasakytų, kad beveik kiekvienas augalėlis turi kokią nors galią ir žmogui padeda.

NAKTIGONĖ

Birželio-spalio mėn.

Pradžiuvus pievoms, piemenys naktimis ganydavo arklius. Atsinešdavo alaus, užkurdavo laužą. Jei ganyti eidavo ir merginos , tuomet laužo šviesoje būdavo šokama bei dainuojama. Nuo birželio iki spalio Jautmalkėje ganomi Kurtuvėnų jojimo centro žirgai. Kartu su jais galima praleisti romantišką naktį prie laužo, pasiklausyti pasakojimų apie arklius. Jei giedra, įdomu stebėti žvaigždes ir mėnulį, atrasti baltams reikšmingus žvaigždynus. Naktigonė prasideda apie 22.00-23.00 val., tad reikia turėti palapines ir šiltus rūbus.

MOLIS GAMTOJE IR BUITYJE

Jau senovėje žmonės pastebėjo, kad gerai palijus vienur vanduo greitai į žemę susigeria, kitur - balos telkšo, o joms išdžiuvus, paviršiuje susidaro pluta. Molio savybės buvo sėkmingai pritaikytos buityje ir kūryboje. Minkyti molį ypač mėgsta vaikai. Šios programos dalyviai galės ne tik ką nors nulipdyti, bet ir palyginti kuo skiriasi įvairių vietų gruntas, smėlynų ir priemolių augalai.

BUNDANČIŲ PAUKŠČIŲ BALSAI

Gegužės-birželio mėn.

Tai puiki galimybė kartu su gamtininku pasiklausyti paukščių, išmokti juos mėgdžioti. Pavasarį giesmininkų balsai netyla nuo saulėtekio iki saulėlydžio. Kadangi kelionė į paukščių pasaulį prasideda jau 3.00 - 4.00 val. ryto, reikia atvažiuoti iš vakaro, paruošti nakvynei savo palapines ir nepamiršti šiltai apsirengti.

VANDENS PAUKŠČIAI

Gegužės-spalio mėn.

Šios programos dalyviams Kurtuvėnų tvenkinių pakrantėmis teks nukeliauti 7 kilometrus. Žuvininkystės bendrovei priklausančiuose vandens telkiniuose migracijos metu suskrenda būriai paukščių, netrūksta jų ir vasarą. Stebint vandens paukščius galima patirti daug malonių akimirkų ir sužinoti, kas nutiko sudužus anties kiaušiniui...

MILŽINŲ TAKAIS

Kišdamas Žemę po dangaus gaubtu Dievas ją truputį suspaudė. Žemė susiraukšlėjo - atsirado kalvos ir daubos. Ką dar senoliai pasakoja apie kalveles ir daubas, ežerus ir pelkes, galima išgirsti vaikštant milžinų takais. Pats geriausias metas šiam žygiui - spalis ir gegužė. Reikia pasirūpinti gera avalyne, kad kojos nešaltų ir nepavargtų.

MEDEINĖS KARALYSTĖJE

Besiklausydami girios medžių šlamėjimo senoliai perprato jų galias ir savo žinias perteikė sakmėmis. Keliaujant seno miško takais galima sutikti beveik visus Lietuvos medžius, surinkti lapų kolekciją, sužinoti savąjį medžio horoskopą.

LAUKINIŲ PIEVŲ AUGALAI

Natūralių pievų vis mažėja. Jautmalkė - viena iš tokių vietų, kur dar yra žmogaus neįtakojamų laukų su didžiule augalų įvairove. Čia galima patirti, kuo skiriasi natūralių laukinių ir kultūrinių pievų augalija, prisirinkti retų žolių, sužinoti jų pavadinimus.

PUSIAUŽIEMIS MIŠKE

Žiemą miške tylu. Tačiau ne visi žvėreliai miega - net ir viduržiemį miške galima aptikti gyvenimo ženklų. Įdomu patyrinėti sniego dangą, pasiklausyti, ką žiemą sako paukščiai. Tik svarbu nepamiršti šiltai apsirengti.

SENIEJI AMATAI

Šiandien visus buities daiktus perkame, tad sunkiai įsivaizduojame, kaip jie seniau buvo gaminami rankomis. Jautmalkėje galima pasimokyti austi staklėmis, įvairiais būdais vyti, pinti juosteles, velti veltinius, susipažinti su kalvio bei puodžiaus amatais.

JAUTMALKĖS GAMTOS CENTRAS

Jautmalkės I km., Kelmės r.

Tel. 8 682 30742 , (8-41) 370333

jautmalke@erdves.lt , info@kurtuva.lt; www.kurtuva.lt

 
 
Grįžti atgal į pradinį puslapį
Svetainėje naudojamos Zigmo Ripinsko nuotraukos
Pas mus įvairiausi lietuviški suvenyrai, išrankiausiam klientui: