Šiaulių rajono turizmo ir verslo informacijos centras

Šiaudo kelionė į sodą: Sigitos Damanskienės kūryba

Susipažinkite su tautodailininke ir meno kūrėja Sigita Dambrauskiene

Sigitos darbai puošia Šiaulių rajono turizmo ir verslo informacijos centro (prie Kryžių kalno) erdves. Jais gėrisi ne tik lietuviai, bet ir lankytojai iš įvairiausių pasaulio kampelių. „Gimiau (1967 m.) ir augau Šiauliuose. Esu tautodailininkė nuo 2012 metų. Į Lietuvos tautodailininkų sąjungos narius įstojau su tekstilės darbais – megzti ar nerti drabužiai, puošti baltiškais ornamentais, vytinės juostos.

  • Nuo 2014 m. dainuoju vieninteliame Lietuvoje tautodailininkų folkloro ansamblyje „Margulis“.
  • 2015 m. suteiktas meno kūrėjo vardas.
  • 2024 m. pradėjau verti tradicinius šiaudinius sodus. Per gana trumpą laiką mano sodai eksponuoti Šiaulių miesto ir apskrities tautodailininkų parodose, surengta ne viena autorinė šiaudinių sodų paroda. Dalyvavau „Aukso vainikas“ konkurse, per šventes mano šiaudiniais sodais puošiasi miesteliai. Vedu edukacijas.
  • Nuo 2024 m. esu asociacijos „Dangaus sodai“ narė.

Soduose gausu simbolinės kalbos: paukšteliai – ant sparnų neša viltį, svajones, angelėliai – tai globa iš Aukštybių, saulė – vidinė šviesa ir aplinkinių šiluma, raganėlės – žaismingumas ir šėliojimas, pats sodukas – tvirtybė ir darna, lengvas pakabinto sodo plevenimas – ramybė. 2024 m. į UNESCO Reprezentatyviojo žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą įrašyti ir tradiciniai šiaudiniai sodai. Kur sodai besisuktų – Lietuvoje, Anglijoje, Vokietijoje ar kitame pasaulio krašte, džiaugiuosi ir esu dėkinga visiems, kieno namus puošia ir ramybę skleidžia mano rankomis suverti tradiciniai šiaudiniai sodai.

Šiaudiniai sodai – kas tai?
Šiaudiniai sodai – tai subtilūs geometrinių formų kūriniai, pinami iš sausų javų (rugių, kviečių) ar kitų augalinių pluoštų. Džiovinti augalai veriami ant siūlo, formuojant trikampius ir kvadratus. Šios figūros pasirinktos neatsitiktinai: senosiose kultūrose trikampis simbolizavo dvasią, o kvadratas gyvybę. Jų harmonija sudaro visumą – sodą.

Šiaudiniai sodai turi ir kitų simbolinių reikšmių. Nuo seno jie buvo svarbi lietuvių tradicijų dalis, lydėjusi žmogų nuo pat kūdikystės. Anksčiau sodai kabėdavo virš lopšio, saugodami kūdikį, o šventėms, Kalėdoms ar Velykoms, jie būdavo kabinami palubėje, sukurdami jaukumo, darnos ir grožio erdvę. Sodai taip pat buvo dovanojami jaunavedžiams, kaip geros kloties ir harmonijos simbolis.

Ši tradicija amžiams gyva – šiaudiniai sodai gali puošti kiekvieno namus. Jie kabinami prie lubų, kad reaguotų į menkiausią oro judesį. Besisukdami sodai skleidžia ramybę, o jų kukli struktūra subtiliai papuošia erdvę.

Sigita Damanskienė
Tel. +370 685 774 58
El. p. [email protected]

 

Atsiliepimai

Komentuoti