Šiaulių rajono turizmo ir verslo informacijos centras

Nakties širdyje: kerintis Kryžių kalnas

Saulei nusileidus žemiau horizonto, mesdama ilgus šešėlius banguotame kraštovaizdyje, stovime Kryžių kalne. Dienos šiluma išsisklaido, ją keičia vėsus vėjelis, šnibždantis paslaptis per daugybę kryžių ir ikonų, puošiančių šią įspūdingą vietą. Klegesys nurimsta, jį pakeičia gili tyla, apgaubianti  kalvą kaip šventa drobulė.

Vėjas šnabžda paslaptis, nešdamas užmirštų giesmių fragmentus. Užmerkus akis, jaučiama, kaip žemėje po  kojomis aidi daugybė žingsnių – vietinių, turistų ar piligrimų, įkopusių į šią kalvą, ieškojusių atsakymų, atpirkimo ar tiesiog akimirkos bendrystės su dieviškumu.

Begalė kryžių, kiekvienas liudijantis tikėjimą, stovi mėnulio šviesoje. Jų formos įvairios – vienos lieknos ir atšiaurios, kitos tvirtos ir ką tik nupjautos, tačiau visos liudijo apie žmogaus ilgesį, šilumą, meilę, atsparumą ir atsidavimą. Kabantys rožiniai skamba vėjyje, sukurdami persekiojančią melodiją, oras neša silpną pušų ir smilkalų kvapą, tarsi pati žemė iškvėptų maldas į naktį.

Šios mistinės vietos ištakos tebėra apgaubtos paslapčių. Legendos ir pasakos įpina savo gijas į jos istoriją. Vieni sako, kad jis atsirado kaip memorialas žuvusiems kariams, kiti mezga pasakojimus apie apsireiškimus – pati Mergelė Marija kviečia sodinti kryžius ant šio šventojo piliakalnio.

Sovietmečiu religija buvo slopinama, o Kryžių kalnas tapo didvyriško pasipriešinimo simboliu. 1961 m. balandį tuometinė valdžia sunaikino vietą, bandydama ištrinti jos reikšmę. Bet kaip feniksas, jis vėl pakilo – tamsos priedangoje jį iššaukiančiai atkūrė vietiniai gyventojai. Kiekvieną kartą, kai jis buvo sunaikintas, nugalėjo viltis, o kryžiai sugrįžo.

Šiandien Kryžių kalnas yra galingas tikėjimo liudijimas. Kalva sutinka vietinius ir turistus, kviesdama pasivaikščioti, suprasti bendruomenės praeitį, paliudyti nepajudinamą atsidavimą ir žvilgtelėti į ateitį.

Mėnulio švytėjimu dvelkiantis Kryžių kalnas kviečia susimąstyti. Tai vieta, kur ištirpsta kasdienybė, paliekant tik amžinybę. Naktims gilėjant, kryžiai tarsi susilieja – simbolių miškas, tylių balsų choras.

Nuotr. Vytautas Ripinskis

Naktinė Kryžių kalno ekskursija „Vienuolio pėdomis kalne“ vyks 2024 m. gegužės 31 d., 21:30 val. Šią unikalią vietą Lietuvoje žino visi: vieniems ji asocijuojasi su sakralumu, tikėjimu ir viltimi, kitiems ši vieta kelia šiurpius potyrius. Kryžių kalno vienuolis kviečia jus pajusti naktinio Kryžių kalno dvasią, išgirsti jo garsus ir pasakojimus. Ekskursija yra mokama, o jos trukmė – 1 valanda. Ekskursijos pradžia vyks prie turizmo informacijos centro, adresu Piliakalnio g. 7, Domantų k., Šiaulių rajonas. Tai puiki galimybė patirti Kryžių kalną išskirtiniu būdu – tamsiuoju metu, kai jis atskleidžia savo paslaptingąją prigimtį. Ar drįstumėte apsilankyti Kryžių kalne vakare ar naktį?

Šiaulių rajono turizmo ir verslo informacijos centras

Piliakalnio g. 7, Domantų k.,

Meškuičių sen., Šiaulių r. (Kryžių kalnas)

Tel.: + 370 41 37 08 60

El. p.: siauliuraj@gmail.com

Internetinė svetainė: https://www.siauliurajonas.lt/

GPS 56.01539, 23.41649

Atsiliepimai

Komentuoti